Dofollow – Nofollow Nedir?

No follow ve dofollow nedir diye merak ediyorsanız sade bir dil ile anlatmaya çalışayım.Malum kelimeler ingilizce hemen bunları çevirelim ve tam anlamı ile anlamış olalım.

Nofollow:  Takip etme
Dofollow: Takip et

Sitelerimizden link çıkışları yaparız peki bu linklerin nofollow değeri ile atanırsa değersiz olduğunuz biliyormuydunuz?Örnek olarak aşağıda iki bağlantı ile örnekleyelim.

<a href=”www.ahmeterdogan.com.tr” rel= “nofollow”>Ahmet Erdoğan</a>

Yukardaki etiketli olan linkler değersizdir.Nedir bu etiket nofollow, bunu gören botlar bu etiket ile sunulmuş olan linkleri dikkate almaz yani değerleri yoktur.

<a href=”www.ahmeterdogan.com.tr” rel= “dofollow”>Ahmet Erdoğan</a>

Üstteki uygulamada ise değerimiz dofollow arama motorları bu şekilde etiketlenmiş olan linkleri dikkate alır ve link aldığınız yere göre bu linkler değerlidir.

Mesala pr değeri 5 olan bir siteden link aldınız değeri nofollow ise o link değersizdir ve hiç bir işe yaramaz.Bir çok blog sosyal imleme siteleri,youtube,facebook gibi sitelerdede link verirsiniz bu linklerinde değeri nofollow olup değersizdir, yani hiç boşa kasmayın 🙂

Özetle nofollow işe yaramaz dofollow işe yarar.Link satın alırken arada kontrol edin, yada link değişimlerinde çünkü uyanık tipler bunu bilir ve kötüye kullanır.Wordpress dahil olmak üzere, bir çok sisteminde yorum alanında bulunan linkler nofollow olup değersizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir